Co dają studia MBA?

MBA, czyli Master of Business Administration to dwuletnie, bardzo intensywne studia podyplomowe dla pracowników (zazwyczaj menedżerów), których obecne lub przyszłe stanowisko stawia przed nimi wymagania posiadania aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie nowoczesnego zarządzania.

MBA, krótka informacja

Certyfikat MBA przyznawany jest osobom, które ukończyły trwające dwa lata (w Stanach Zjednoczonych nawet trzy lata) zaoczne studia podyplomowa (zaoczne gdyż kierunek kierowany jest do praktyków). Studia menadżerskie dużą wagę przykładają do umiejętności praktycznych. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Studia MBA dzieli się na: podstawowe, executives (dla zawodowych menedżerów), global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych), tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT i in.).

Jak się dostać na studia MBA?

Przyszli studenci MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. Aplikacja jest dla rekrutera uzupełnieniem rozmowy  i odzwierciedla osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Dodatkowo powinna zawierać informacje mające wpływ na rozwój naszego życia prywatnego i zawodowego, czyli swego rodzaju osobistą historię przyszłego studenta. Ważną częścią  rekrutacji jest test kwalifikacyjny (tak zwane GMAT) Dobry wynik świadczy o bardzo potrzebnych w czasie studiów umiejętnościach w myśleniu analitycznym czy zdolnościach werbalnych. Ostatnim elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, a jej celem rozmowy jest ocena zainteresowanych jako przyszłych studentów MBA.

Co po studiach MBA?

Koszty studiów MBA są bardzo wysokie (średnia cena w Polsce to, za dwuletnie studia zaoczne, około 40 tysięcy złotych, ale jest to bardzo opłacalna inwestycja, gdyż zarobki absolwentów tych studiów są zazwyczaj bardzo wysokie. Nie muszą oni także obawiać się kryzysu na rynku pracy, na nich zawsze czeka dużo ofert pracy.

W czasie kursów i studiów MBA dużą rolę przykłada się do kształcenia umiejętności praktycznych. Wyrazem tego jest istotna rola studiów przypadków (case studies ), ćwiczeń, prac projektowych i gier kierowniczych w programach tego typu studiów. Osoby, które ukończą ten kierunek z pewnością odniosą zawodowy sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *