Jak dopasować garnitur?

męski garnitur

Dopasowanie garnituru jest bardzo trudne. Mnogość gotowych krojów nie zawsze pozwala na wybranie idealnego garnituru, szczególnie osobom, które mają niestandardowe wymiary. A przecież elegancki, dobrze dobrany garnitur, to podstawa męskiej garderoby. Każdy elegancki mężczyzna powinien mieć przynajmniej dwa garnitury – jeden formalny, drugi bardziej casualowy. Jak dopasować garnitur i czy warto zdecydować się na garnitur szyty na miarę?

Jak powinna wyglądać marynarka?

Marynarka garnituru powinna być dobrze dopasowana w ramionach. Jest to jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze tej części garderoby. Kiedy marynarka jest zbyt szeroka, brzegi jej ramion opadają w dół, kiedy jest za wąska będzie się załamywać na ramionach. Bardzo ważna jest także długość marynarki. Jej poły powinny sięgać poniżej pośladków. Z kolei, jeżeli chodzi o długość rękawów to powinny sięgać kciuków. Coraz bardziej popularne są taliowane marynarki, jednak przy ich wyborze należy uważać, aby nie byłą zbyt obcisła, gdyż nie będzie ładnie się układała w talii – powstaną wówczas nieestetyczne zmarszczki na materiale. Wysocy mężczyźni mogą wybrać marynarki zapinane na trzy guziki, z kolei niscy lepiej będą wyglądali w marynarkach zapinanych na dwa guziki.

Jak wybrać spodnie do garnituru?

Dobre spodnie do garnituru, to takie, które nawet bez użycia paska będą trzymały się na biodrach. Wybierając spodnie dla siebie trzeba pamiętać o zasadzie, że im węższe nogawki spodni tym powinny być one krótsze. Optymalną długością dla nogawek spodni będzie taka, gdy będą one kończyły się ok. 1 cm nad obcasem buta.

mężczyzna w garniturze

Jaka koszula najlepiej pasuje do garnituru?

Dobrze dobrana koszula stanowi idealne uzupełnienie marynarki od garnituru. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest biała, klasyczna koszula, która pasuje praktycznie do każdej stylizacji i sytuacji. Koszula w czasie siadania i poruszania się nie powinna rozchodzić się przy guzikach. Warto też zwrócić uwagę na to, jak układa się koszula na plecach i w ramionach. Kiedy się mocno marszczy oznacza to, że jest źle dobrana. Kiedy koszula noszona jest pod dość obcisłą marynarką, warto wybrać taliowany model, który będzie dobrze układał się pod kamizelką i marynarką.

Jakie wybrać dodatki do garnituru?

Dodatki do garnituru powinny być stylowe, eleganckie i nie rzucać się mocno w oczy. Najpopularniejszymi dodatkami do garniturów są poszetka oraz krawat. Te klasyczne dodatki najlepsze są, gdy wykonano je z jedwabiu. Kolejnym dodatkiem będzie męska biżuteria, do której zalicza się przede wszystkim zegarki na metalowych bransoletach oraz spinki do mankietów. Nie należy zapominać również o butach. Do garnituru najlepiej pasują klasyczne buty skórzane np. oksfordy.

Jak dobrać garnitur do sytuacji?

W sytuacjach oficjalnych najlepiej sprawdza się klasyczny garnitur o prostym kroju. Do pracy czy na spotkania biznesowe można wybrać garnitury w kolorze szarym, brązowym lub granatowym. W przypadku, gdy wyjście jest wieczorowe dobór stroju zależy od tego, co zostało wpisane na zaproszeniu. Na różnego rodzaju uroczystościach i balach sprawdzą się klasyczne garnitury, a także ich odmiany takie jak smokingi, fraki i surduty.

Na mniej formalne spotkania można ubrać garnitury sportowe lub same spodnie połączone ze sportową marynarką lub rozpinanym swetrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *