Oprogramowanie firmowe – zbytek czy obowiązek ?

Wiele osób prowadzących własne firmy powierza wszystkie sprawy „papierkowe”, jak rozliczenia, podmiotom zewnętrznym lub zatrudnia swoich pracowników specjalnie do tych spraw. W obydwu przypadkach wiąże się to z kosztami, nierzadko sporymi. Dlatego też warto rozważyć zakup oprogramowania dopasowanego pod potrzeby firmy. To nie tylko wygoda, ale również i wiele korzyści.

Własne oprogramowanie do firmy – doskonałe uzupełnienie biznesu

Często przed zakupem oprogramowania dla firmy długo przebiera się w ofertach, sprawdza wersje demo i testowe. W wyniku prób wybiera się jedno i wdraża w firmie. Jednak wielu producentów oprócz sprzedaży gotowych rozwiązań oferuje także doskonałe ich uzupełnienie – a mianowicie przystosowanie do potrzeb klienta. Tak więc nabywając program do prowadzenia firmy można zwrócić się z zapytaniem o możliwość dostosowania go pod konkretne potrzeby. Na przykład prowadząc działalność bez posiadania własnego magazynu można zażądać wersji bez tego modułu oraz związanych z nim funkcji. Producenci  oprogramowania są bardzo elastyczni i dbają o swoich klientów, nierzadko mogą więc zaproponować takie rozwiązania, o który ci by nawet nie pomyśleli, a które mogą okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, który znacznie usprawni pracę firmy i prowadzenie własnego biznesu.

Zalety oprogramowania firmowego

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim szybsza i sprawniejsza praca. Jeśli nie wie się, jak oprogramowanie może wspomóc, dobrze skorzystać z pomocy doradcy zewnętrznego lub też po prostu samemu określić swoje wymagania. Oprogramowanie firmowe odciąża zarówno właściciela, jak i pracowników od szeregu nierzadko czasochłonnych czynności, a czas ten mogą wykorzystać oni bardziej kreatywnie. Dopasowane pod potrzeby firmy oprogramowanie to również lepsza współpraca z klientami – szybsze wystawianie faktur i możliwość przesyłania ich drogą elektroniczną – oraz instytucjami – odpada potrzeba co miesięcznej wizyty w ZUS i US w celu złożenia deklaracji itp. W przypadku biur oprogramowanie takie może również wspomóc pracę nad projektami i pozwoli śledzić na bieżąco postępy nad nimi.

Ile to kosztuje?

Nie da się określić jednej, uniwersalnej ceny za tego typu oprogramowanie. Jego cena zależy m.in. od złożoności, możliwości rozbudowy, wsparcia technicznego i wielu innych czynników. Co jednak całkowicie naturalne i zrozumiałe, takie uzupełnienie będzie znacznie tańsze w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej niż w przypadku firmy zatrudniającej kilkanaście osób i mającej magazyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *