Płatnośc za zakupy telefonem w sklepie

Chociaż płatności za pomocą kart płatniczych już na dobre zadomowiły się w świadomości klientów, wielu operatorów jest przekonanych, że ciągle można w tej kwestii zrobić bardzo wiele, aby jeszcze bardziej uprościć kwestię transakcji bezgotówkowych. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest umożliwienie zapłaty za pomocą telefonu komórkowego?

Czy da się płacić za zakupy telefonem?

Generalnie zasada płatności z użyciem telefonu jest dość podobna do płatności zbliżeniowych. Bank, który oferuje swoim klientom taką możliwość, wysyła wcześniej informację na temat instrumentu płatniczego przypisanego do klienta. Płatność telefonem wygląda nieco inaczej – tzn. wszystkie dane przechowywane są w wyznaczonym obszarze karty SIM. Odpowiednie kodowanie informacji, pozwala użyć telefonu jak zwykłej karty płatniczej.  Co ważne, usługę mobilnego portfela dostarcza operator komórkowy – to on jest odpowiedzialny za poprawność działania systemu i to bezpośrednio u niego należy taką usługę zamówić.

Gdzie można płacić za pomocą telefonu?

W praktyce, płatność telefonem możliwa jest wszędzie tam gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe PayPass. Nie ma znaczenie miejsce czy kraj, w którym dokonywana jest płatność – jeżeli terminal posiada odpowiednie oznaczane właściwe transakcjom zbliżeniowym, wtedy nie będzie problemów, aby czytniki kart pozwoliły zapłacić za pomocą telefonu.

Istotną kwestią przemawiającą za płatnościami tego typu jest także bezpieczeństwo transakcji. Zabezpieczenia w telefonie związane z operacjami elektronicznymi są na takim samym poziomie, jak w przypadku kart plastikowych. Dodatkowo, warto pamiętać, że do takiej płatności zawsze niezbędny jest udział specjalnego terminala. Każde urządzenie tego typu jest rejestrowane – podobnie, jak każda transakcja. W przypadku kradzieży telefonu, konsumenci mogą łatwo zgłosić ten fakt i szybko zablokować funkcjonalność karty płatniczej. Jeżeli przestępca chciałby zrealizować transakcję z udziałem kradzionego telefonu, system automatycznie wykryje nieprawidłowość i dokona odpowiedniego zgłoszenia.

Man Using Contactless Payment App On Mobile Phone In Store

Jakie możliwości daje płatność telefonem przez czytnik kart?

Z reguły operatorzy oferują swoim klientom szereg opcji dodatkowych związanych z szybkimi, elektronicznymi płatności z użyciem telefonu. Jednym z najczęstszych rozwiązań jest dedykowana aplikacja pozwalająca też na dostęp do rachunku bankowego czy innych operacji związanych z kontem.

Na rynku istnieją też aplikacje pozwalające na korzystanie z wielu kart jednocześnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci mogą wybrać, którą dokładnie kartą będą chcieli dokonać zakupu. Jeżeli istnieje taka potrzeba, bez problemu można ustawić kartę domyślną. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby dokonać w dowolnym momencie zmienić np. kartę kredytową z banku nr 1, na kartę debetową z banku nr 2.

Płatność telefonem to niewątpliwe przyszłość szybkich, mobilnych rozliczeń przez czytniki kart.  Z dużym przekonaniem, można stwierdzić, że coraz więcej operatorów komórkowych będzie wkrótce oferować taką opcję.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *