Problem z kręgosłupem – jakie eleganckie buty wybrać?

Piękne szpilki są wykonywane z dużą starannością, ale i tak trudno nazwać je wygodnymi. Panie, które mają problem z kręgosłupem, powinny z nich zrezygnować. Czy to oznacza, że muszą nosić toporne buty przypominające obuwie ortopedyczne? Na szczęście nie, producenci zadbali także o kobiety, które muszą nosić wygodne obuwie.

Jakie nosić buty, gdy boli kręgosłup?

Nasz kręgosłup każdego dnia wykonuje ciężką pracę, utrzymując ciało w pionowej pozycji. W związku z tym, stopy są narażone na największe obciążenia, gdyż to na nich stoimy i chodzimy. Dla dobra naszych stóp i kręgosłupa powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie i wkładki ortopedyczne. Na co dzień powinniśmy wybierać obuwie na niewysokim obcasie, najlepiej by miał od 2 do 3 cm. Tego typu obcas będzie amortyzował wstrząsy powstałe wskutek chodzenia. Przykładem takiego obuwia mogą być buty na spodach kolebkowych. Mają one zaokrągloną piętę, podniesioną część palcową i miękką wkładkę. Tego typu buty bardzo dobrze amortyzują, odciążają i pomagają w przekolebaniu stopy.

buty bigstar
Modne buty marki BigStar (źródło: https://bigstar.pl/kobieta/dodatki/buty.html)

Cechy wygodnych butów

Obuwie dobre dla naszych stóp ma przede wszystkim dobrze wyprofilowaną podeszwę, która gwarantuje stopie stabilność i amortyzację. Na pewno zdrowe nie są balerinki z cienką podeszwą oraz szpilki. Te pierwsze nie dają amortyzacji, a te drugie nie zapewniają stabilnego chodu. Nie musimy rezygnować z balerinek. Wybierzmy model na wyższej, elastycznej podeszwie. Do butów możemy włożyć specjalne wkładki, które będą amortyzowały uderzenia. Podeszwa butów powinna być sprężysta i amortyzująca, a akceptowalna wysokość obcasów to około 3 cm.

Wnętrze wygodnego buta

Nie możemy zapomnieć o tym, by sprawdzić, co but ma w środku. Najlepiej, by było one wykonane z naturalnej skóry lub specjalnego materiału syntetycznego. Stopa powinna idealnie leżeć, a w bucie powinno być zagłębienie pod piętę i podparcie sklepienia podłużnego. Jeśli but tego nie ma, możemy włożyć wkładki. Jeśli mamy problem z nadmiernym poceniem się stóp, kupmy specjalne wkładki, które będą wchłaniały pot. Takie wkładki można często wymieniać, co pozwoli zadbać o higienę.

Co jeszcze jest ważne?

Buty nie powinny ściskać palców. Jeśli mamy problem ze zdeformowanymi stopami, wybierzmy obuwie wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, które nie będą podrażniać stóp. Dobrej jakości buty robi się z idealnie wyprawionej skóry, która dostosowuje się do kształtu stopy.

Szukając wygodnych butów, nie musimy rezygnować z elegancji. Producenci obuwia polecają wiele modeli, a i te zdrowotne mogą być bardzo ładne. Wybierajmy buty, których obcas jest dosyć szeroki i stabilny. Zanim kupimy buty, sprawdźmy, czy możemy w nich swobodnie poruszać palcami.

Problemy z kręgosłupem nie muszą oznaczać konieczności elegancji z obuwniczej elegancji. Poszukajmy w sklepach ładnych i wygodnych butów, które będą dobre dla naszego zdrowia i miłe dla oka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *