Czy studia gwarantują pracę?

praca po studiach

Życie młodych ludzi zdaje się dziś układać według następującego schematu: szkoła → studia → praca. Niegdyś studia były oznaką prestiżu, dziś dla wielu są koniecznością – środkiem do zdobycia pracy. Czy są one jednak jej gwarancją?

Studia – praca czy pasja?

Przy wyborze studiów w większości przypadków decydującym czynnikiem są perspektywy zawodowe, jakie one przed nami otwierają. Nie bez znaczenia są również indywidualne zainteresowania i pasje. Często pojawia się pytanie – jak to wszystko pogodzić i czy w ogóle się da? Oczywiście, dla chcącego nic trudnego, ale nie zawsze jest to takie proste. Ludzie w większości wybierają studia, które zapewnią im udany start na rynku pracy. Niektórzy, mimo presji otoczenia, rezygnują z czysto pragmatycznego podejścia i wybierają kierunek będący odzwierciedleniem ich pasji, często teoretycznie mało przyszłościowy – humanistyczny. Takie podejście też jest jednak słuszne, gdyż umiejętne połączenie zainteresowań i praktycznych umiejętności zwiększa szanse na znalezienie ciekawej pracy.

 

Wykształcenie – konieczność czy dodatek?

Wykształcenie wyższe z pewnością jest sporym atutem dla potencjalnego pracodawcy, ale czy jest jednak wymogiem koniecznym? Ponad połowa Polaków nie pracuje w swoim zawodzie. Świadczy to o tym, że skończone studia nie mają tak dużego wpływu na ostateczny kształt naszej kariery, jak mogłoby się wydawać. W pracy liczą się przede wszystkim wiedza i umiejętności, nieważne, jak zdobyte. Ich potwierdzeniem nie musi być dyplom uczelni wyższej, mogą być nim nasze osiągnięcia i sukcesy na polu zawodowym. Bez wątpienia istnieje jednak wiele kierunków, bez ukończenia których nie jesteśmy w stanie wykonywać określonych zawodów. Należą do nich na pewno kierunki medyczne, prawnicze itd. Z drugiej strony, ostatnimi czasy sporo mówi się o tym, że istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów w zawodach niewymagających ukończenia studiów wyższych. I rzeczywiście, na brak miejsc pracy nie mogą narzekać hydraulicy, fryzjerzy, ślusarze, spawacze, krawcy itd.

 

Odwieczna walka – humaniści czy umysły ścisłe?

Zamiast mówić, jakie studia gwarantują pracę, a jakie bezrobocie, lepiej powiedzieć, po skończeniu jakich studiów o pracę łatwiej, a po jakich trudniej. W tej pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim absolwenci takich kierunków jak informatyka, energetyka, elektronika, matematyka, finanse i rachunkowość itd. Nikogo dziś nie dziwi, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów, absolwentów kierunków ścisłych i technicznych. Humanistom zdobyć dobrą pracę znacznie trudniej, a przynajmniej w wyuczonym zawodzie, co nie przekreśla możliwości przekwalifikowania się i dalszego rozwoju.

 

Studia – czy warto?

Studia bez wątpienia mogą przyczynić się do zdobycia pracy. Jednak kluczem do tego, czy po studiach zdobędziemy wymarzoną pracę jest to, co będziemy podczas tych studiów robić. Samo zaliczanie egzaminów i kolokwiów na pewno w tym nie pomoże. Studia, poza wtłoczeniem do naszych głów książkowej wiedzy, mają przede wszystkim rozszerzyć nasze horyzonty. Studia to czas na podejmowanie pierwszych prób zawodowych, przekonywanie się, co nam się podoba, a co nie. Żadne studia nie są jednak gwarancją pracy, tą gwarancją powinniśmy być my sami i nasze umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *