Jakie wybrać buty na śnieg?

 

Zimą nasze stopy są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mróz, śnieg lub deszcz mogą sprawić, że nawet najprzyjemniejszy spacer w nieodpowiednich butach odbierze radość z odpoczynku. Jakie zatem buty wybrać na śnieg?

 

Obecne zimy nie dają się we znaki tak, jak te kilkanaście lat temu, ale nasze stopy szybko odczuwają zmianę temperatury. Osoby ze słabym krążeniem szczególnie narzekają na marznące stopy i szukają butów, które skutecznie ochronią je przed zimnem. Zwłaszcza jeśli w planach mamy wyjazd w góry na narty lub snowboard. Na co zwrócić uwagę wybierając buty na śnieg?

 

Materiał

Buty na śnieg przede wszystkim muszą być odporne na zimno i wilgoć. Dlatego bardzo ważny jest materiał z jakiego zostały wykonane. Najlepiej sprawdzi się naturalna skóra, która jest odporna na niskie temperatury a dodatkowo dopasowuje się do stopy i przepuszcza powietrze, co sprawia, że nie poci się ona. Nawet wysokie mrozy nie wpłyną na jej kształ lub pękanie. Druga opcja to materiały syntetyczne, ale o wysokiej jakości i właściwościach przciwwilgotnych. Przy okazji materiału koniecznie trzeba zajrzeć też do środka buta. Wewnątrz powinna znaleźć się ciepła wyściółka zapewniająca komfort termiczny. Może to być wkładka ze skóry albo naturalny kożuszek.

 

Podeszwa

Jeśli chodzi o podeszwę to pełni ona istotną rolę izolacyjną oraz amortyzacyjną. Chroni stopę przed zimnem i wilgocią, ale powinna również zapewniać bezpieczeństwo. Najlepsza podeszwa nie będzie gładka, a ze specjalnymi wypustkami, zapobiegając tym samym poślizgom. Ważne jest także, aby  była  przyczepna raz stabilna, która uchroni przed kontuzjami lub upadkiem. Może być wykonana z wysokiej jakości materiału typu guma.

Children's winter boots

Kolor

Na zimę najlepsze będą buty o uniwersalnym kolorze, które pasują do większości ubrań. Postawmy więc na klasyczną czerń lub brąz. Bądźmy też ostrożni ze zbyt jasnymi kolorami ponieważ po pierwsze szybciej się brudzą, a po drugie woda może pozostawiać na nich nieestetyczne zacieki. Warto też zaopatrzeć się w pastę i impregnat do butów. Szczególnie zimą należy je odpowiednio zabezpieczyć przed brudem. Tuż po zakupie skryskajmy je dokładnie impregantem uniwersalnym, a następnie wypastujmy. Powtarzajmy ten zabieg co jakiś czas, w zależności od eksploatacji butów. Dzięki temu wystarczy nam wilgotna ściereczka, aby uniknąć zanieczyszczenia, a nie pracochłonne czyszczenie.

 

Długość

Zimową porą, szczególnie kiedy sypie śnieg najlepsze będą buty z długimi cholewkami. Dzięki temu zapobiegniemy dostaniu się opadów do środka. Buty powinny być wygodne nie tylko w noszeniu, ale też zakładaniu oraz zamykaniu. Może to być suwak, ale wtedy zawsze zwróćmy uwagę na to czy nie wcina się w niego nogawka spodni, nie szarpmy i zawsze przytrzymujmy sobie go na dole podczas zasuwania, aby go nie uszkodzić. Możemy też zdecydować się na buty wiązane, które doskonale sprawdzają się w każdych warunkach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *